Forord til besøgende fra rummet

Siden tidernes morgen har der i folkemunde været talt om "besøgende" - de første der omtalte disse gæster, omtaler dem som de "skinnende" eller "lysende". Hvorfor nu det ? Var deres transport fartøjer skinnende? Eller var der simpelthen bare en lysende energi omkring disse transportskibe? Det er jo ikke til at vide, men de mennesker som jeg har talt med og som har set disse rumskibe - betegner dem som næsten lydløse og har aldrig talt om hvilken farve de havde.

Det er ganske almindelige menneker, som blot går ganske "stille" med dørene - bange for at der skulle blive grinet af dem eller de skulle blive betragtet som "skøre". En af dem var eksempelvis fader til et af de handicappede børn, som jeg i 90´erne var chauffør for. Jeg havde afleveret datteren til ham i Nordjylland og blev budt inden for til kaffe/kage og lidt hygge, før hjemkørslen til Århus igen.

Under kaffen kom jeg til at sige, at jeg var ved at forberede et foredrag om rumfolket - da han (Erik) med et udbrød. Nu skal du altså høre - Børge. En morgen hvor jeg var ude at gå en tur på marken, lød der pludselig en svag hvislen og et rumskib kom svævende langs en lille rislende bæk. Jeg har aldrig turdet fortælle det til nogen før og han så ganske lettet ud.

 


Indholdet på denne og efterfølgende sider er naturligvis til fri afbenyttelse/kopiering